HEMORON - skuteczna metoda nieoperacyjnego leczenia choroby hemoroidalnej
Punktem wyjścia dla zrozumienia wszelkich nowoczesnych metod leczenia choroby hemoroidalnej jest fakt, iż hemoroidy są normalną częścią naszego ciała, a nie chorobą. Każdy z nas posiada hemoroidy, ale nie każdy choruje - czyli nie każdy ma chorobę hemoroidalną. Szerszy opis samego schorzenia zawiera inny rozdział, do którego odsyłam zainteresowanych. Tutaj skoncentruję się na jej leczeniu z użyciem HEMORONU. Jego celem jest likwidacja dolegliwości ze strony hemoroidów, a nie ich wycinanie. Chcąc przybliżyć logikę i zasady metody - żartobliwie tłumaczę zwykle pacjentom, iż nikt nie zaproponuje mu obcinania głowy tylko z tego powodu, ze ona go boli, podobnie jak nie usuwa się chirurgicznie nosa dlatego, że krwawi! Wielu pacjentów zniecierpliwionych wieloletnimi dolegliwościami hemoroidalnymi, trafiając w końcu do mojej poradni - domaga się stanowczo operacji, jako panaceum na wszystko. Dla nich właśnie jest ten może trywialny przykład z krwawieniem z nosa.
Celem nowoczesnego leczenia choroby hemoroidalnej jest zmniejszenie zalegania krwi w hemoroidach i zlikwidowanie ich wypadania, a w konsekwencji likwidacja dolegliwości. Cel ten można osiągnąć operacyjnie - tak jak w metodzie LONGO - w której nie wycina się w ogóle samych hemoroidów, a jedynie za pośrednictwem specjalnego staplera likwiduje ich nadmierne ukrwienie i niejako wciąga z powrotem do kanału odbytu (mówimy czasami o "liftingu" tej okolicy). Jednakże ta bardzo skuteczna metoda ma jedna dość istotną wadę - jest mianowicie dość droga, na dodatek nie jest w ogóle refundowana przez NFZ. Mam wielki szacunek dla tej metody, wykonałem już ponad 100 zabiegów operacyjnych z jej zastosowaniem, jednakże z racji ceny zabiegu (rzędu 3000,00 złotych) proponuję ją zwykle wtedy, gdy choroba jest już znacznie zaawansowana i metody nieoperacyjne nie dadzą oczekiwanego efektu. Poza tym - przy całej swej minimalnej inwazyjności - jest to jednak zabieg operacyjny, wymagający znieczulenia ogólnego. Wreszcie -niestety - nie jest to, jak zresztą żadna z obecnie znanych metod leczenia choroby hemoroidalnej -metoda pozbawiona możliwości nawrotu schorzenia, choć z reguły do nawrotu dochodzi po wielu latach. Zainteresowanych odsyłam do rozdziału o chorobie hemoroidalnej.
Cel metody LONGO (w postaci zmniejszenia ukrwienia hemoroidów) można jak się okazuje osiągnąć także bezoperacyjnie - za pomocą aplikacji w okolice naczyniek krwionośnych zasilających hemoroidy - prądu impulsowego o minimalnym natężeniu. Tak postępuje się właśnie w metodzie HEMORON. Elektrodę umieszcza się w tej metodzie w okolicy pozbawionej całkowicie zakończeń nerwowych przewodzących ból, zatem zabieg jest całkowicie bezbolesny, a przepływ leczniczego prądu odczuwany jest przez pacjentów jako "uczucie parcia" w czasie samego zabiegu, zanikające szybko po jego zakończeniu. Zabieg jest także całkowicie bezkrwawy, gdyż elektrodą czynną jedynie dotyka się szypułki naczyniowej hemoroidu, nie ma potrzeby jej wkłuwania!
Metoda HEMORON jest więc rozsądną alternatywą dla leczenia operacyjnego, jeśli celem zarówno lekarza, jak i pacjenta jest likwidacja dolegliwości (krwawienie, bóle itd.). Jeśli jednak główną dolegliwością jest sama obecność wypadających hemoroidów, nie cofających się w ogóle do kanału odbytu (III i IV stopień choroby) - należy zastanowić się nad leczeniem operacyjnym lub bardziej inwazyjnym leczeniem instrumentalnym np. RFITTH. Spośród operacji nadal najlepsza będzie tu metoda LONGO ("lifting odbytu"), mniej polecam chirurgiczne usunięcie samych hemoroidów (metoda Milligana-Morgana), nie tyle ze względu na nieskuteczność (jest ono bardzo skuteczne, pod warunkiem prawidłowego wykonania operacji), a raczej ze względu na znaczne pooperacyjne dolegliwości bólowe, jak i zdarzające się powikłania. HEMORON także (czasami nie po jednym, ale po kilku zabiegach) powoduje zmniejszanie się hemoroidów i ich cofanie się do kanału odbytu, jednak w IV stopniu choroby nie spowoduje z pewnością całkowitego ich zaniku. Jest on zatem rozsądną alternatywą dla operacji.
W szczególności jest ona skuteczną alternatywą dla długotrwałego i nieskutecznego leczenia zachowawczego!
Przypominam, iż leczenia operacyjnego wymaga zaledwie około 5% pacjentów, skarżących się na dolegliwości hemoroidalne (czyli jeden na dwudziestu chorych). Jednak nawet ci, którzy wymagaliby operacji - często się jej obawiają, a przez to przez wiele lat niepotrzebnie przedłużają leczenia zachowawcze. Po drugiej stronie pozostaje wspomniana już grupa pacjentów, domagających się wykonania operacji wtedy, gdy jej w rzeczywistości nie potrzeba. Pozwalając na pozbycie się niepotrzebnego strachu przed operacją - HEMORON daje wieloletnią poprawę i likwiduje dolegliwości (bóle, wypadanie guzków i krwawienia) bez konieczności długotrwałego stosowania maści, czopków czy tabletek. Koszt rocznego leczenia zachowawczego dla pacjenta z choćby kilkoma nawrotami dolegliwości hemoroidalnych - to łączny wydatek rzędu 1000,00-1500,00 złotych. Tymczasem w pierwszym stopniu zaawansowania choroby hemoroidalnej dla likwidacji dolegliwości wystarczy jeden - dwa zabieg HEMORON, w drugim i trzecim stopniu potrzebne są zwykle 3 zabiegi, w trzy- lub czterotygodniowych odstępach czasu. Jeden zabieg metodą HEMORON to obecnie wydatek 300,00 złotych.
Jak już wspominałem w innych rozdziałach - celem nowoczesnej medycyny jest jak najmniejsza inwazyjność. HEMORON jest: bezbolesny, bezkrwawy, bezoperacyjny i nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania, nawet oczyszczenie jelita grubego lewatywą jest zbędne. Wystarczy założenie czopka glicerynowego (w każdej aptece bez recepty) na godzinę przed zabiegiem, od około roku zrezygnowałem już jednak nawet z tej metody przygotowania do zabiegu - zabieg nie wymaga zatem ŻADNEGO przygotowania Po zabiegu można spokojnie wrócić do codziennych zajęć, a jeśli okoliczności życiowe tego wymagają - można wrócić do pracy w dniu zabiegu! Nie jest jednak zalecane wielogodzinne, nieruchome siedzenie i skrajnie duże wysiłki fizyczne w dniu zabiegu. Obowiązuje też całkowity zakaz picia alkoholu kilka dni po zabiegu.
Przed zabiegiem nie jest konieczne wykonywanie żadnych dodatkowych badań laboratoryjnych, tak jak ma to miejsce przed operacjami. Natomiast pragnę tu z całą mocą podkreślić - leczenie HEMORONEM nie zwalnia nikogo - ani lekarza, ani pacjenta z odpowiedzialności za dbałość o własne zdrowie. Pacjent leczony tą metodą powinien mieć bezwzględnie zbadany końcowy odcinek jelita grubego, dla wykluczenia zarówno guza czy polipa, jak i innych schorzeń - na przykład zapaleń jelita. W swojej praktyce staram się przestrzegać światowych standardów w dziedzinie proktologii, zatem pacjent leczony HEMORONEM powinien podlegać tak samo starannej i dokładnej diagnostyce, jak wszyscy inni korzystający u mnie z porad proktologicznych.
Leczenie z zastosowaniem aparatury HEMORON stosuje się na świecie od około 11 lat, do tej pory można szacować liczbę wykonanych zabiegów na ponad milion, w samej Republice Czeskiej, skąd pochodzi metoda - wykonano ponad 600 tysięcy zabiegów. Nie zanotowano przy tym żadnych działań ubocznych.
Sama aparatura jest sprzętem dopracowanym technicznie, produkowanym przez firmę posiadającą certyfikat ISO 9001, sprzęt spełnia wszelkie wymogi Unii Europejskiej.