Nowa siedziba mojej praktyki!
Nareszcie!
Po wielu latach wynajmowania pomieszczeń przeniosłem Poradnię do nowego, własnego budynku w Raculi, przy ulicy Głogowskiej 13A. Obecnie trwają jeszcze roboty wykończeniowe - między innymi pozostała do dokończenia elewacja i ogrodzenie, ale wnętrze Poradni i Kliniki Chirurgii Jednego Dnia jest już gotowe. Budynek jest w pełni klimatyzowany, ogrzewanie pomieszczeń Poradni i Kliniki jest także realizowane za pośrednictwem instalacji klimatyzacyjnej z układem filtrów medycznych. Obok budynku poradni zlokalizowałem obszerny parking - przewidziany na 8 samochodów - mam nadzieję że to wystarczy ;-). Szczegóły dojazdu wraz z mapką i zdjęciami trasy dojazdu - w rozdziale "GDZIE JESTEŚMY, JAK DO NAS DOJECHAĆ". Tutaj tylko uwaga dla parkujących przy poradni - nie ma potrzeby zawracać na parkingu aby z niego wyjechać - wygodny wyjazd jest po drugiej stronie parkingu - skręcamy z niego w prawo na ulicę Głogowską. Wyjazd będzie wkrótce oznakowany strzałką ;-)
Do pomieszczeń Poradni i Chirurgii Jednego Dnia wchodzimy z parkingu (po zamknięciu samochodu - parking będzie monitorowany, ale nie jest on formalnie parkingiem strzeżonym!), wygodnymi schodami. Na zewnątrz, na prawo od drzwi wejściowych znajduje się szczegółowa tablica informacyjna z telefonami, godzinami pracy poradni i godzinami przyjęć lekarskich. W przyszłości przewiduję przy schodach instalację podnośnika dla osób niepełnosprawnych. Wchodzimy głównym wejściem do obszernego hallu - poczekalni i rejestracji, gdzie wita Pacjentów moja sekretarka. Pamiętamy o założeniu ochraniaczy na obuwie (pojemnik jest przy wieszaku na ubrania) - zachowanie czystości jest przede wszystkim w interesie Pacjentów! Osoby, które pierwszy raz korzystają z mojej porady zakładają dokumentację medyczną w rejestracji, odpoczywając w tym czasie w wygodnych fotelikach. Zapraszamy na kawę czy herbatkę oraz ciasteczko ;-). Można też zapoznać się z cennikiem moich usług, lub w wolnej chwili poczytać przedruki poglądowych artykułów na tematy medyczne. Pomieszczenie kartoteki pacjentów zlokalizowane jest bezpośrednio przy rejestracji, tak więc odszukanie dokumentacji pacjenta , który już korzystał z moich usług zajmuje dosłownie kilkanaście sekund.
Rozmowa z Pacjentem odbywa się w gabinecie lekarskim, skąd w razie potrzeby przechodzimy do ambulatorium. W nim odbywają się drobniejsze zabiegi chirurgiczne, zmiana opatrunków a także badanie proktologiczne i wreszcie zabiegi leczenia metodą HEMORON. O ile jest taka potrzeba lub pacjent jest przygotowywany przeze mnie do badania rektoskopowego - przygotowanie odbywa się w kabinie higieny osobistej (wyposażonej także w bidet) - zlokalizowanej obok ambulatorium i dostępnej wyłącznie z tego pomieszczenia. Ogólnodostępna toaleta wraz z umywalką zlokalizowana jest przy poczekalni, dodatkowa umywalka w samej poczekalni - w końcu mycie rąk jest wskazane nie tylko przy korzystaniu z toalety ;-).
Pacjenci korzystający z usług Chirurgii Jednego Dnia - po założeniu dokumentacji i niezbędnych formalnościach oraz konsultacji przez współpracującego ze mną znakomitego anestezjologa - dr Bartosza Kudlińskiego (o ile planujemy zabieg w znieczuleniu ogólnym) - przechodzą do Sali Pacjenta, gdzie znajduje się wygodne łóżko i szafeczka na rzeczy osobiste (o ile przewiduje się nocleg po operacji). Sala wyposażona jest we własną, estetyczną łazienkę z toaletą i z kabiną prysznicową.
Następnie pacjent przewidziany na dany dzień do operacji przechodzi w asyście anestezjologa lub pielęgniarki anestezjologicznej do nowoczesnej, estetycznej, klimatyzowanej sali operacyjnej, gdzie odbywa się zabieg. Sala operacyjna, podobnie jak wszystkie pomieszczenia medyczne wyposażona jest między innymi w najnowsze przepływowe lampy bakteriobójcze sterylizujące powietrze. Lampy operacyjne na sali to najwyższej klasy lampy Hanaulux. Po zabiegu pacjent wraca do swojej Sali, którą w przeważającej większości operacji opuszcza po pełnym wybudzeniu ze znieczulenia w ciągu 30 - 45 minut. W trakcie wybudzania pacjentowi może towarzyszyć rodzina. O ile natomiast zabieg był wykonany w znieczuleniu miejscowym (jak ma to miejsce w większości przepuklin) - pacjent ubiera się (bez jakiegokolwiek bólu!) i wraca do domu zaraz po zabiegu!
Zespół chirurgiczny udaje się na Salę Operacyjną Jednego Dnia nieco inną drogą - niedostępną dla pacjentów i osób towarzyszących poprzez śluzę/przebieralnię i pomieszczenie myjni chirurgicznej.
W przyszłości przewiduję, po zbudowaniu windy - wykorzystanie dotychczas wolnego pierwszego piętra budynku na dodatkowe sale łóżkowe. Na razie nie jest mi to potrzebne, bowiem większość pacjentów może wracać do domu bezpośrednio po zabiegu.
Funkcjonalność moich pomieszczeń medycznych wynika między innymi z tego, iż wszystkie pomieszczenia "techniczne" i "pomocnicze" zlokalizowane zostały poniżej pomieszczeń poradni. Personel schodzi tam osobnym ciągiem komunikacyjnym, nie kolidującym z wejściem dla Pacjentów. Mieszczą się tam między innymi szatnia dla personelu z osobną łazienką, sterylizacja centralna, magazyn sterylnych materiałów operacyjnych, magazyn dostaw towarów z osobnym wejściem, archiwum i magazyn środków czystości.
Takie zorganizowanie poradni pozwala umieścić w pomieszczeniach medycznych tylko niezbędny sprzęt i wyposażenie, wszystkie inne rzeczy mogą poczekać w magazynach - nie mamy tłoku i bałaganu ;-).
Nie ukrywam, iż stworzenie obecnej, docelowej siedziby mojej Poradni jest dla mnie powodem do (chyba uzasadnionej) dumy i zadowolenia. Nie ukrywam też jednak, iż budowa kosztowała mnie wiele nerwów i nieprzespanych nocy - tak to już obecnie jest w budownictwie...
Wydaje się, że estetyka, kolorystyka i funkcjonalność pomieszczeń i ich miła atmosfera będzie sprzyjać dobremu leczeniu!
Niech więc nowy budynek jak najlepiej służy Pacjentom! Czekam na uwagi i opinie - mam nadzieję, że będą pozytywne;-) Można je wysłać drogą mailową (krzysztof@lubecki.pl) lub wpisać do znajdującej się w rejestracji Złotej Księgi.