Krzysztof Lubecki - Prywatna Specjalistyczna Praktyka Lekarska
powiększ
powiększ
powiększ
powiększ
RFITTH

Żółtaki powiek

Zwane też kępkami żółtymi - mają znaną wszystkim z widzenia postać lekko wypukłych, różnej wielkości żółtawych plamek zlokalizowanych na powiekach, spotykanych najczęściej u ludzi w średnim i starszym wieku. Najczęściej rozwijają się początkowo na powiekach górnych, zwykle nieco później na dolnych, często są asymetryczne - większe po jednej ze stron. Ich związek z zaburzeniami gospodarki tłuszczowej organizmu, a głównie z podwyższonym poziomem cholesterolu nie jest jednoznacznie wykazany. W całej grupie schorzeń zwanych kępkami żółtymi, gdzie jednoznacznie udowodniono związek z zaburzeniami metabolizmu cholesterolu czy trójglicerydów i na tej podstawie dokonano nawet klasyfikacji kępek żółtych - żółtaki powiek stanowią pewien wyjątek. Okazuje się bowiem, iż u ponad połowy pacjentów z żółtakami powiek poziom cholesterolu pozostaje prawidłowy(!). Z tego też względu próby leczenia żółtaków poprzez leki czy też dietę zmierzającą do obniżenia poziomu cholesterolu będą bezskuteczne. W każdym przypadku żółtaków powiek należy jednak oznaczyć poziom cholesterolu, a także poziom cukru we krwi - statystycznie stwierdzono, iż mogą one współistnieć z cukrzycą typu II, jak i jej wcześniejszą i bezobjawową postacią - czyli nietolerancją glukozy, która przez wiele lat nie daje żadnych objawów. Jeśli poziom cholesterolu jest podwyższony - należy dążyć do jego obniżenia, nie tylko ze względu na żółtaki, ale na powszechnie znane skutki podwyższonego poziomu cholesterolu sprzyjające miażdżcy.

Żółtaki pojawiają się na powiekach najczęściej pomiędzy 40 a 50 rokiem życia i zwykle powoli rosną, rzadko jednak osiągają znaczne rozmiary. Nie stanowią same w sobie problemu zdrowotnego, raczej czasami problem kosmetyczny. Usuwa się je chirurgicznie "na życzenie pacjenta", a ponieważ wskazaniem do zabiegu jest kosmetyka - sam zabieg musi być wykonany bardzo delikatnie, tak, by w miarę możliwości nie pozostawić śladu. Dlatego też do zabiegu używa się bardzo delikatnych narzędzi chirurgicznych i nici z pogranicza mikrochirurgii- niemal niewidocznych gołym okiem. Okolica powiek jest dosyć "wdzięcznym" miejscem jeśli chodzi o kosmetykę gojenia, z reguły (zwłaszcza w wieku, w którym występują żółtaki) mamy tam do czynienia z pewnym "nadmiarem" skóry, stąd zabieg nie jest trudny. Przed zabiegiem należy rozważyć i dokładnie ustalić z pacjentem, co jest celem operacji - czy tylko pozbycie się żółtaków, czy też usunięcie nadmiaru skóry z powieki (lifting powieki). Szwy po zabiegu usuwa się dość szybko - z reguły już w 2-3 dniu po operacji, opatrunek także można zdjąć w kilka dni po zabiegu. Często zabiegowi towarzyszą jednak mniejsze lub większe "siniaki" na powiekach - delikatna i wiotka budowa tkanki podskórnej tej okolicy sprzyja powstawaniu siniaków, związanych zarówno z samym zabiegiem, jak i zastrzykiem znieczulającym poprzedzającym zabieg. Siniaki oczywiście znikają bez śladu po kilku dniach, ale przez ten czas mogą stanowić problem dla ludzi aktywnych zawodowo - stąd lepiej przeznaczyć na zabieg okres kilku dni "wolnego".

powrót»


Zawartość strony to informacje zdrowotne, niestanowiące jednak diagnostyki i leczenia w rozumieniu prawa. W razie choroby lub dolegliwości wiadomości umieszczone na stronie nie są wskazaniami do diagnostyki i leczenia oraz nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.