Krzysztof Lubecki - Prywatna Specjalistyczna Praktyka Lekarska
powiększ
powiększ
powiększ
powiększ
RFITTH

Słowniczek

Słowniczek ten nie rości sobie w żadnym wypadku pretensji do traktowania jako wyczerpującego SŁOWNIKA MEDYCZNEGO!

Zamieściłem w nim, w sposób jak najbardziej wybiórczy i jak najbardziej subiektywny – pewne sformułowania i terminy medyczne ZWIĄZANE Z MOJĄ DZIAŁALNOŚCIĄ. Często dotyczą one tematów szerzej omawianych w „dużych” rozdziałach w zakładce poczytaj o swoim schorzeniu – wtedy wyposażone są w odsyłacz (link) do odpowiedniego rozdziału.

Nowością są zdjęcia – dotyczą one tych pojęć i rozpoznań, dla których zamieszczenie zdjęcia ma walor dydaktyczny dla Pacjenta. W szczególności dotyczy to zdjęć zmian skórnych, w tym nowotworów złośliwych skóry. Zdjęcia umieściłem też w dostępnej niezależnie od słowniczka, osobnej Galerii Schorzeń, linki do nich umieszczono też przy odpowiednich hasłach słowniczka.

Zadaniem zdjęć jest wstępne zapoznanie pacjentów z olbrzymią różnorodnością zmian i guzków skóry i tkanki podskórnej, jak i uświadomienie im, iż pewne zmiany wyglądające „groźnie” okazują się często zupełnie nieszkodliwe dla zdrowia – i odwrotnie – zmiany łagodne z wyglądu mogą być w rzeczywistości złośliwymi nowotworami. Wszystkie zdjęcia zostały wykonane w mojej praktyce lekarskiej, wszyscy pacjenci zostali z powodzeniem zoperowani! Charakter zmian chorobowych ustalono na podstawie badania histopatologicznego usuniętych zmian.

Nie zamieszczałem (celowo) zdjęć zmian chorobowych związanych z proktologią (schorzenia odbytu), a to dlatego, iż dla Pacjenta ich zamieszczenie nie miałoby żadnego znaczenia dydaktycznego – ostatecznie trudno samemu sobie obejrzeć tę okolicę ;-)), ponadto u niektórych osób takie zdjęcia mogłyby wywołać niemiłe wrażenia estetyczne, o obrażaniu czyichkolwiek i jakichkolwiek uczuć nie wspomnę ;-)

I już na koniec wstępu ważna uwaga – oglądanie zdjęć i "przyrównywanie" ich do stwierdzanych u siebie zmian skórnych nie jest metodą diagnostyczną i nie może zastąpić wizyty u lekarza!!! Wręcz przeciwnie - mam nadzieję, iż obejrzenie zdjęć przyczyni się do odwiedzenia gabinetu lekarskiego przez te osoby, które z tym dotychczas zwlekały! Tam, gdzie na zdjęciach widoczna jest kropelka (kropelki) krwi - są one skutkiem wykonanego przed zdjęciem znieczulenia do zabiegu.

Słowniczek będzie w przyszłości systematycznie uzupełniany. 



Pojęcia

  1. AMBULATORYJNY (zabieg, badanie)
    Termin stworzony dla podkreślenia, iż zabieg czy badanie nie odbywa się w szpitalu (czyli w słowniku medycznym stacjonarnie albo w trakcie hospitalizacji). Ambulatoryjnie – to inaczej "w przychodni". W... więcej»
  2. BADANIE HISTOPATOLOGICZNE
    Obejmuje mikroskopową ocenę usuniętego z ciała człowieka guzka, zmiany czy nawet całego narządu. Na ogół służy ocenie, czy usunięta tkanka (guzek, narząd) nie zawiera zmian nowotworowych, a jeśli tak – to... więcej»
  3. BEZNAPIĘCIOWA OPERACJA PRZEPUKLINY
    Termin stworzony dla odróżnienia od klasycznych ("napięciowych") operacji przepuklin (np. metodą Bassiniego czy Halstaeda), w których dla zamknięcia wrót przepukliny i stworzenia silnej bariery tkankowej... więcej»
  4. BRODAWKI ŁOJOTOKOWE
    Zwane też znamionami łojotokowymi, a dawniej znamionami starczymi – czasami są mylone przez pacjentów ze znamionami barwnikowymi, z którymi nie mają nic wspólnego, poza tym, iż są czasami ciemno zabarwione. Były... więcej»
  5. BRODAWKI WIRUSOWE
    Synonimy - "brodawki pospolite, kurzajki".Brodawki pospolite wywołuje ludzki wirus brodawczaka (papilloma), którego inne typy wywołują zakaźne schorzenia skóry i błon śluzowych, jak na przykład... więcej»
  6. CZERNIAK
    Albo czerniak złośliwy - to najgroźniejszy z nowotworów skóry. Powstaje w wyniku zezłośliwienia znamienia barwnikowego. Każdy z nas ma zwykle kilkanaście czy kilkadziesiąt znamion różnej wielkości, te... więcej»
  7. ELEKTRORESEKCJA
    Wraz z elektrokoagulacją, czasami łącznie określane jako elektrochirurgia - terminy te obejmują usuwanie zmian skórnych z użyciem tak zwanego "noża elektrycznego" albo "diatermicznego".Duża... więcej»
  8. ESPERAL
    Wśród pacjentów określany też popularnie jako "wszywka". Obecnie w Polsce oryginalny lek (esperal) nie jest zarejestrowany - stosuje się jego polski odpowiednik - disulfiram. Chirurgiczne wszywanie tabletek... więcej»
  9. FLEBOLOGIA
    Dziedzina wiedzy medycznej, i zarazem "podspecjalizacja" lekarska - zajmuje się schorzeniami żył (jako dziedzina wiedzy) i praktycznymi aspektami ich leczenia (jako "specjalność" lekarska).... więcej»
  10. HEMOROIDY
    Czasami nazywane żylakami odbytu - są w rzeczywistości normalną częścią ludzkiego ciała, mają formę swego rodzaju "poduszeczek" znajdujących się w kanale odbytu, zawierających sploty połączeń... więcej»
  11. KASZAK
    Jest torbielą (cystą) gruczołu łojowego (przywłośnego). Występuje częściej u ludzi o cerze tłustej (łojotokowej), ale nie tylko. Ma postać miękkiego, okrągłego guzka leżącego zwykle tuż pod skórą,... więcej»
  12. PAZNOKIEĆ WRASTAJĄCY
    W paznokciu wrastającym spotykamy się z sytuacją, w której płytka paznokciowa zaczyna rosnąc "na boki" - wrastając pod tkanki miękkie łożyska paznokciowego i drażniąc je, co doprowadza po pewnym czasie do... więcej»
  13. PRZEPUKLINA
    Oznacza ogólnie przemieszczenie narządu poza jamę ciała, w której się normalnie znajduje.W potocznym znaczeniu termin przepuklina używa się dla określenie przemieszczenia poza jamę brzuszną. Najczęstszym... więcej»
  14. RAK SKÓRY
    to z reguły (w ponad 95%) tzw. rak podstawnokomórkowy. Choć nie można go lekceważyć - jest jednak jednym z mniej groźnych nowotworów, bowiem niemal nigdy nie daje przerzutów. Ma on bardzo różny wygląd. Początkowo... więcej»
  15. REFLUKS
    Czyli "cofanie się". W medycynie pojęcie to używane jest w wielu specjalnościach (np. w gastrologii - refluks żołądkowo -przełykowy). Mnie interesuje ono w odniesieniu do układu żylnego - gdzie jako REFLUKS... więcej»
  16. REKTOSKOPIA
    Nazywana też rektosigmoidoskopią - to badanie końcowego odcinka jelita grubego (odbytnicy i końcowej części esicy) za pomocą specjalnego przyrządu - rektoskopu. We współczesnej proktologii pacjent nie musi się... więcej»
  17. SKLEROTERAPIA
    Zwana też czasami obliteracją (zamykaniem) - to metoda leczenia zmian żylakowych kończyn poprzez wstrzyknięcie do naczyń żylnych odpowiedniego leku, powodującego ich zarastanie.Właściwe wskazania do... więcej»
  18. SZCZELINA ODBYTU
    Jako szczelinę odbytu określa się linijne pęknięcie skóry pokrywającej okolicę odbytu (tak zwanej anodermy). Bardzo charakterystyczny jest tu początek dolegliwości związany z wypróżnieniem (oddaniem stolca),... więcej»
  19. TŁUSZCZAK
    Jest łagodnym guzkiem tkanki podskórnej (tłuszczowej). Nie stanowi niebezpieczeństwa onkologicznego, gdyż niemal nigdy nie złośliwieje. Występuje pojedynczo lub w większej liczbie (tłuszczakowatość), często... więcej»
  20. UWIĘŹNIĘCIE PRZEPUKLINY
    Zdarza się wtedy, gdy pętle jelitowe wypełniające worek przepuklinowy zostają uciśnięte we wrotach przepukliny, w następstwie czego dochodzi do zatrzymania pasażu jelitowego i objawów niedrożności jelit. Jest to... więcej»
  21. WŁÓKNIAK TWARDY
    To polski synonim dla łacińskiego terminu Histiocytoma. Jest to najzupełniej łagodny i dosyć często spotykany guzek skóry, o którym piszę tylko dlatego, iż jest często mylony ze znamieniem barwnikowym, i to często z... więcej»
  22. WŁÓKNIAKI WISZĄCE
    mają postać uszypułowanych, często na bardzo cienkiej "nóżce" - miękkich guzków o różnej wielkości. Z reguły są to zmiany bardzo małe, występujące w postaci mnogiej, na szyi, pod pachami, w pachwinach.... więcej»
  23. ZASTAWKA ŻYLNA
    Zastawka żylna to umieszczona co pewien odcinek żyły struktura zabezpieczająca nas przed cofaniem się krwi. Działają one jak zawory zwrotne w układach hydraulicznych. Zastawki przyrównuje się w kształcie do... więcej»
  24. ZNAMIONA BARWNIKOWE
    Mają zwykle postać płaskich czy też mniej lub bardziej wypukłych, ciemno zabarwionych zmian skórnych różnej wielkości, od milimetra do wielu centymetrów. Te największe znamiona mają zwykle charakter wrodzony i... więcej»
  25. ZNAMIONA NASKÓRKOWE
    Znamiona skórne właściwe (znamiona naskórkowe) - to zmiany łagodne, zwykle lekko wypukłe, nieco ciemniejsze od otaczającej skóry lub nie różniące się od niej zabarwieniem. Często mają dość charakterystyczną... więcej»
  26. ZNIECZULENIE MIEJSCOWE
    Bardziej prawidłowym określeniem jest "znieczulenie przewodowe". Obejmuje ono zniesienie odczuwania i przewodzenia bólu poprzez zastosowanie leków znieczulających, na ogół w formie wstrzyknięcia... więcej»
  27. ŻYLAKI
    Żylak - to widoczne, trwałe, odcinkowe, rozszerzenie żyły, nadające jej wężowaty, wydłużony przebieg.O chorobie żylakowej (przewlekłej niewydolności żylnej) mówimy, kiedy żyły są zmienione patologicznie... więcej»
  28. ŻYŁY GŁĘBOKIE
    Układ żył głębokich, które przebiegają tak jak wskazuje ich nazwa głęboko pod powięziami, w pobliżu szkieletu kostnego i pokryte są mięśniami - jest układem dominującym u człowieka. Przepływa w nim w warunkach... więcej»
  29. ŻYŁY POWIERZCHOWNE
    Układ żył powierzchownych - jest układem poniekąd "dodatkowym", jego ewolucyjna rola i sposób powstania nie są jednoznacznie wyjaśnione. Przepływa nim w warunkach prawidłowych około 15-20% całości... więcej»

Zawartość strony to informacje zdrowotne, niestanowiące jednak diagnostyki i leczenia w rozumieniu prawa. W razie choroby lub dolegliwości wiadomości umieszczone na stronie nie są wskazaniami do diagnostyki i leczenia oraz nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.