Nie lekceważmy przepukliny
Najczęstszym rodzajem przepukliny u dorosłych jest przepuklina pachwinowa. Występuje ona częściej u mężczyzn, z kolei przepuklina udowa, choć rzadsza - dotyczy częściej Pań.
Wiemy jak objawia się przepuklina pachwinowa - jest to wyczuwalne w okolicy pachwiny, czasami lekko bolesne uwypuklenie, powiększające się przy wysiłku czy kaszlu. Pojawienie się przepukliny zwykle wiązane jest z dużym wysiłkiem (ciężka praca, dźwiganie). W rzeczywistości wysiłek nie jest przyczyną powstawania przepuklin - mają je również osoby lekko pracujące. Dziś przyczyn przepukliny upatruje się w budowie tkanki łącznej, a konkretnie w wadach syntezy jej składnika - czyli kolagenu.
O przepuklinie, jeśli już się u nas pojawiła - możemy z całą pewnością powiedzieć jedno -SAMA NIE USTĄPI!! Skoro zaś wiemy, iż jedyną metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny - nie powinniśmy go niepotrzebnie odwlekać. Obecnie zabiegi wykonuje się w systemie chirurgii jednego dnia, w większości ośrodków chirurgicznych pacjent może wyjść do domu już w dniu operacji. Niemal połowę zabiegów wykonuje się obecnie w wygodnym i bezpiecznym znieczuleniu miejscowym.
Chociaż operację przepukliny można i należy spokojnie zaplanować i ustalić ze swoim chirurgiem dogodny jej termin - nie powinno się zbędnie zwlekać. Zawsze istnieje bowiem niebezpieczeństwo uwięźnięcia przepukliny . W takiej sytuacji, gdy wskutek zaciśnięcia pętli jelit we wrotach przepukliny dochodzi do zatrzymania pasażu jelitowego - czyli niedrożności jelit - mamy stan zagrożenia życia. Objawami uwięźnięcia są: silny ból przepukliny, nudności i wymioty, ból i wzdęcie brzucha oraz zatrzymanie gazów i stolca. Operację należy wtedy wykonać bezzwłocznie, zwlekanie prowadzi nieuchronnie do śmierci.
Nie lekceważmy więc przepukliny i na czas zaplanujmy zabieg, który jest jedynym sposobem leczenia przepukliny.