Krzysztof Lubecki - Prywatna Specjalistyczna Praktyka Lekarska
powiększ
powiększ
powiększ
powiększ
RFITTH

Proktologia to nie tylko hemoroidy!

Proktologia to dziedzina medycyny, zajmująca się schorzeniami końcowego odcinka przewodu pokarmowego - odbytu i odbytnicy. W praktyce zajmują się tą dziedziną chirurdzy, choć leczenie w proktologii coraz rzadziej ma charakter operacyjny.

Dziś chcę ponownie wskazać Pacjentom na podstawowe zasady postępowania, które pozwolą uniknąć poważnych następstw schorzeń proktologicznych. Okazuje się, iż pomimo licznych apeli do pacjentów i lekarzy, aby nie lekceważyć podstawowego objawu schorzeń proktologicznych, jakim jest krwawienie z odbytu - wciąż obserwuje się sytuacje, w których do specjalisty trafia pacjent, który od wielu lat krwawi z odbytu i nie zgłasza się z tym do lekarza, lub zgłasza się do niego i jest leczony BEZ badania! Tymczasem wiedza, iż krwawienie z odbytu może być objawem schorzenia nowotworowego nie jest elementem kształcenia wysoko specjalistycznego - jest to wiedza, którą powinien posiadać każdy! Na szczęście wspomniane sytuacje, w których krwawienie z odbytu jest lekceważone - są coraz rzadsze, a świadomość Pacjentów - coraz większa. Powodem do odwlekania wizyty u specjalisty jest fałszywie rozumiany "wstyd" czy strach przed badaniem.

Tymczasem schorzenia odbytu to takie same schorzenia jak wszystkie inne! Żadna kobieta nie wstydzi się udać do ginekologa, badanie proktologiczne nie jest w najmniejszym stopniu bardziej krępujące od wizyty u ginekologa.

Wyjaśniam ponadto, iż obecnie podstawowe badanie, jakim w proktologii jest rektoskopia - wykonuje się sprzętem jednorazowym! Istotne jest też, iż przed wizytą nie należy się w żaden sposób przygotowywać - całe przygotowanie do rektoskopii odbywa się w mojej poradni, bezpośrednio przed badaniem! Poprzedzające rektoskopię badanie lekarskie pozwala ustalić, czy nie ma do niej jakichś, najczęściej czasowych - przeciwwskazań, którymi są najczęściej aktywna szczelina odbytu i zakrzepica splotów hemoroidalnych. W przypadku tych schorzeń badanie rektoskopowe jest odraczane mniej więcej na okres miesiąca, w tym czasie leczymy ostre stany chorobowe, co z reguły przynosi bardzo szybką ulgę. Celowo podkreśliłem tu inne niż "hemoroidy" przyczyny krwawienia z odbytu. Przyjęło się niestety w naszym społeczeństwie przypisywanie każdego przypadku krwawienia z odbytu właśnie "hemoroidom", i - co gorsza - leczenie ich czasami bez badania.

Pamiętamy, iż obszar zainteresowań proktologii to nie tylko schorzenia nowotworowe i hemoroidy. Szczelina odbytu jest drugą co do częstości (po hemoroidach) przyczyną krwawień z odbytu w populacji ogólnej, lecz już zdecydowanie najczęstszą ich przyczyną u ludzi młodych!

Wracając do samych hemoroidów - należy przypomnieć, iż tylko 5% pacjentów zgłaszających się z tym problemem do chirurga wymaga leczenia operacyjnego i odsetek ten stale i systematycznie maleje! W zdecydowanej większości przypadków możemy już dziś zaproponować skuteczne i bezpieczne leczenie nieoperacyjne!

W przypadku choroby hemoroidalnej punktem wyjścia dla zrozumienia wszelkich nowoczesnych metod jej leczenia jest fakt, iż hemoroidy są normalną częścią naszego ciała, a nie chorobą. Mają one postać splotów tętniczo-żylnych znajdujących się w końcowym odcinku odbytu, mają tez swoistą rolę fizjologiczną, są mianowicie rodzajem "uszczelnienia" dla odbytu. Dopiero, gdy w hemoroidach dochodzi do zalegania krwi, ich obrzęku i powiększania się, a w dalszych stadiach do ich wypadania poza odbyt - mówimy o CHOROBIE HEMOROIDALNEJ.

Nikt nie proponuje pacjentowi obcinania głowy tylko z tego powodu, ze ona go boli, podobnie jak nie usuwa się chirurgicznie nosa dlatego, że krwawi! Celem nowoczesnego leczenia choroby hemoroidalnej powinno być zatem zmniejszenie zalegania krwi w hemoroidach i zlikwidowanie ich wypadania, a w konsekwencji likwidacja dolegliwości.

Takie właśnie założenia leżą u postaw metody HEMORON. Jest ona skuteczną alternatywą nie tylko dla leczenia operacyjnego, ale i dla długotrwałego i nieskutecznego leczenia zachowawczego. Przypominam, iż obecnie leczenia operacyjnego wymaga zaledwie około 5% pacjentów, skarżących się na dolegliwości hemoroidalne (czyli jeden na dwudziestu chorych).

Jak już wspominałem - celem nowoczesnej medycyny jest jak najmniejsza inwazyjność. HEMORON jest: bezbolesny, bezkrwawy, bezoperacyjny i nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania, nawet oczyszczenie jelita grubego lewatywą jest zbędne. Wystarczy założenie czopka glicerynowego (w każdej aptece bez recepty) na godzinę przed zabiegiem. Po zabiegu można spokojnie wrócić do codziennych zajęć, a jeśli okoliczności życiowe tego wymagają - można wrócić do pracy w dniu zabiegu! Nie jest jednak zalecane wielogodzinne, nieruchome siedzenie i skrajnie duże wysiłki fizyczne w dniu zabiegu. Obowiązuje też całkowity zakaz picia alkoholu kilka dni po zabiegu.

Zainteresowanych tematyką choroby hemoroidalnej odsyłam do swojej strony internetowej: www.lubecki.pl, znajdą tam szereg artykułów poświęconych nie tylko tej chorobie, ale i innym dolegliwościom proktologicznym, jak i wreszcie innym schorzeniom leczonym w mojej poradni ambulatoryjnie, oraz w systemie tzw. chirurgii jednego dnia.

Końcowe zalecenia.

Apel do pacjentów - nie lekceważmy dolegliwości ze strony odbytu , zwłaszcza krwawienia i zgłaszajmy się do swoich lekarzy .

Apel do lekarzy - badajmy swoich pacjentów, a jeśli mamy wątpliwości - kierujmy do specjalistów.

 

Wywiadu udzielił
Krzysztof Lubecki
specjalista chirurg

powrót»


Zawartość strony to informacje zdrowotne, niestanowiące jednak diagnostyki i leczenia w rozumieniu prawa. W razie choroby lub dolegliwości wiadomości umieszczone na stronie nie są wskazaniami do diagnostyki i leczenia oraz nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.